💥JUODASIS IŠPARDAVIMAS Nuolaidos iki -50%!!! 💥

GLUTAMINAS – pakeičiama, bet daugelio esmine laikoma aminorūgštis

Posted by admin 2017/05/31 0 Komentarai Maisto papildai sportui,

Suprantu, kad vien jau straipsnio pavadinimas skamba išties kontraversiškai ir jame galime įžvelgti mažų mažiausiai du vienas kitam prieštaraujančius teiginius. Bet neskubėkite teisti anksčiau laiko. Perskaitykite straipsnį ir nebekils klausimų apie tai, ar glutaminas yra esminė, ar tiesiog eilinė aminorūgštis…

Glutaminas - pakeičiama (žmogaus organizmas pats sugeba ją pasigaminti) aminorūgštis, kuri yra sintetinama daugiausia griaučių raumenyse iš glutamato ir amoniako veikiant fermentui glutamino sintetazei. Glutaminas taip pat yra sintetinamas plaučiuose, smegenyse ir galimai riebaliniame audinyje.

Glutamino sintezės mąstus sunku pamatuoti, tačiau spėjama, kad apie 70 kg sveriančio žmogaus organizme per parą gali pasigaminti iki 60 – 100g glutamino. Būtent glutamino kiekis kraujyje ir raumenyse yra didžiausias lyginant su kitomis aminorūgštimis (per 60% aminorūgščių baseino).

Aminorūgščių baseinas - laisvos formos aminorūgštys cirkuliuojančios audiniuose, kurios gali būti greitai panaudotos baltymų sintezei, energijos gamybai ir kitiems organizmo poreikiams tentkinti.

TAI, KĄ PRIVALAI ŽINOTI APIE GLUTAMINĄ...

… viena universaliausių aminorūgščių. Svarbi aminorūgščių, baltymų, nukleotidų, limfocitų ir kitų biologiškai aktyvių molekulių sintezei bei gali būti naudojama raumenų energetiniams poreikiams užtikrinti.

… atlieka pernašos funkciją pernešdamas azotą į kitus audinius (pvz., raumenis).

… atlieką svarbų vaidmenį užtikrinant imuninės sistemos veiklą ir yra reikalingas limfocitų (organizmo imuninei sistemai priklausančių kraujo kūnelių) gamybai. Todėl yra manoma, kad didelio streso ar ligos atvejais suaktyvėja glutamino apykaita.

… reikalingas žaizdų gijimui. Be pakankamo kiekio glutamino mažėja limfocitų bei makrofagų (ląstelės, kurios infekcijos atveju gali praryti šimtus bakterijų ir virusų).

… yra naudojamas energijos gamybai ir padeda apsaugoti raumenis nuo glikogeno atsargų išnaudojimo. Padeda atstatyti raumenų glikogeno atsargas.

… padeda palaikyti teigiamą azoto balansą, išsaugoti raumeninę masę ir dėl to yra itin populiarus tarp jėgos sportininkų.

… nustatyta, kad 2 g glutamino padidina augimo hormono koncentraciją kraujyje net 4 kartus praėjus 90min po suvartojimo.

…. reikalingas virškinamojo trakto funkcijai palaikyti (energijos šaltinis).

GLUTAMINO GAMYBOS REGULIACIJA

Intensyvių, ilgai trunkančių krūvių metu vyraujant kataboliniams procesams, antinksčių žievės hormonai (gliukokortikoidai) reguliuoja glutamino atpalaidavimą iš raumenų. Paprasčiau tariant, mažėja glutamino kiekis raumenyse, o kartu ir iškyla pavojus prarasti raumeninę masę.

Yra nustatyta, kad 4 dienas trukęs gliukokortikoidų vartojimas sumažino keturgalvio šlaunies raumens masę net 10 %.

Ne tik gliukokortikoidai, bet ir aminorūgštys gali sukelti glutamino atpalaidavimą bei sintezę. Šakotosios aminorūgštys (leucinas, izoleucinas ir valinas) bei tirozinas, cisteinas ir lizinas stimuliuoja glutamino atpalaidavimą. Tuo tarpu treoninas, prolinas ir ornitinas stimuliuoja tik glutamino sintezę, tad gali būti itin naudingos tiems, kurių glutamino atsargos yra sumažėjusios.

Kadangi glutaminas sudaro didžiąją dalį raumenyse esančių aminorūgščių, labai svarbu palaikyti jo kiekį raumenyse.

Daugiau glutamino – tegiamas azoto balansas ir raumenų apsauga nuo katabolizmo = daugiau raumenų

VARTOJIMAS

Pakankama glutamino dozė parai - 0,3g/kg ir sudaro apie 20 – 30g priklausomai nuo sportininko svorio. Turėkite omenyje, kad vartojamuose maisto papilduose gali būti glutamino, tad įdėmiai perskaitykite sudėtį. Per didelis kiekis glutamino tiesiog nebus naudingas.

Rekomenduojame dienos dozę išskaidyti į 3 – 4 dalis. Siekiant atstatyti glutamino atsargas po intensyvių treniruočių,suvartokite porciją prieš ir iškart po fizinio krūvio. Taip pat galima vartoti prieš miegą, norint apsaugoti raumenis nuo katabolizmo ir palaikyti teigiamą azoto balansą naktį bei kartu skatinti augimo hormono sekreciją.

ŠALUTINIS POVEIKIS

Glutaminas saugiai absorbuojamas tuščiojoje žarnoje ir dozės 0,1 – 0,3g/kg nesukelia šalutinio poveikio. Taip pat nėra nustatytas ir didesnių dozių neigiamas poveikis sveikų žmonių sveikatai. Visgi rekomenduojama nevartoti didelių kiekių glutamino turintiems inkstų problemų.

Naudota literatūra:
  • Bernadette, A. C., van Acker, Maarten, F. von Meyenfledt, Rene, R. W. J. van der Hulst, Karel, W. E., Hulsewe, Anton, J. M., Wagenmakers, Nicolaas, E. P. Deutz, Ivo de Blaauw, Cornelis, H. C., Dejong, Bernard K van Kreel, Peter, B. Soeters. (1999) Glutamine: The Pivot of our Nitrogen Economy? Journal of Parenteral and Enteral Nutrition 23:S45-S48.
  • Curthoys MP, Watford M. (1995). Regulation of glutaminase ac- tivity and glutamine metabolism. Annu Rev Nutr 15:133±159
  • Glesson, M. (2008). Dosing and Efficacy of Glutamine Supplementation in Human Exercise and Sport Training. The Journal of Nutrition
  • Piattoly, T. (2005). L-Glutamine supplementation: Effects on recovery from exercise. Thesis, B.S., Louisiana State University, JAV.
  • Welbourne ,T. C. (1995). Increased plasma bicarbonate and growth hormone after an oral glutamine load. Am J Clin Nutr. 61:1058–61.

Be raštiško leidimo cituoti, publikuoti ir kitaip viešai skelbti projekte fitsport.lt publikuojamą informaciją griežtai draudžiama.

Komentarai

Maisto papildai sportui pagal tikslą

Maisto papildai sportui - lieknėjimui
Maisto papildai sportui - Raumenų masei
Maisto papildai sportui - Ištvermei
Maisto papildai sportui - Jėgai didinti