Jūsų prekių krepšelis tuščias
Kreatinas – vienas iš populiariausių, veiksmingiausių ir plačiausiai sportininkų vartojamų maisto papildų esančių rinkoje. Kas bene svarbiausia, kad tai saugus ir nebrangus maisto papildas.
Kreatinas buvo atrastas dar 1832 m Prancūzijos mokslininko Chevreaul , tačiau tik 1923 m mokslininkai nustatė, kad žmogaus organizme viso yra apie 100 g kreatino, kurio daugiau nei 95 % saugoma raumeniniame audinyje. Tada prasidėjo intensyvūs šios medžiagos tyrimai ir jau 1926 m nustatyta, kad kreatinas gali turėti įtakos raumenų jėgai. Labiausiai kreatino vartojimas išplito po 1992 m Barselonos Olimpinių žaidynių, kurių metu kai kurie sportininkai savo neįtikėtinus rezultatus aiškino kreatino vartojimu.
Taigi, kreatinas – natūrali, žmogaus organizme aptinkama medžiaga, kurios 95 % sukaupta griaučių raumenyse, o likę 5 % saugoma širdies raumenyje, sėklidėse ir smegenyse. Apie 60-65 % šio kreatino yra naudojama energijos reikmėms. Natūrali kreatino produkcija vykdoma kepenyse, inkstuose ir kasoje iš trijų aminorūgščių (glicino, arginino ir metionino). Griaučių raumenyse esantis kreatinas, veikiamas fermento kreatinkinazės, virsta kreatinfosfatu (KF), kuris toliau gali būti naudojamas energijos (ATP) gamybai ir resintezei (atstatymui sunaudotos energijos - ATP).
Kreatino vartojimas, visų pirma, rekomenduojamas tiems, kas nori padidinti raumenų apimtis bei jėgą. Šis maisto papildas idealus sporto šakoms kaip:
Paprastai žmogus per parą energetinėms reikmėms sunaudoja 2 g kreatino. Tas pats kiekis šios medžiagos natūraliai pagaminamas išlaikant pusiausvyrą tarp sunaudoto ir pagaminto kreatino.
Intensyviai sportuojant kreatino poreikis padidėja, tad papildomi kiekiai gali būti gaunami su maistu arba maisto papildais.
Jautiena ir kita raudona mėsa (apie 5 - 10 g/1 kg žalios mėsos)
Lašiša (7 – 10 g/kg žalios žuvies)
Taip pat nemažai kreatino yra silkėje ir tune.
Kaip bebūtų verdant ar kitaip termiškai apdorojant maistą dalis kreatino suyra, todėl rekomenduojama vartoti maisto papildus su kreatinu.
Yra du veiksmingi ir labiausiai paplitę kreatino vartojimo būdai. Pirmasis – užkrova. Užkrova trunka 4 – 5 dienas ir yra vartojama 20 – 30 g kreatino per dieną. Praėjus užkrovos etapui pereinama prie palaikymo etapo, kurio metu vartojama po 5 – 15 g kreatino per dieną siekiant užtikrinti raumens užkrovimą. Kitas vartojimo būdas yra labiau laipsniškas, kai praleidžiama užkrovos fazė ir iškart vartojama po 5 – 15 g kreatino per dieną. Raumenų užpildymas kreatinu pasiekiamas per 25 – 35 vartojimo dienas ir tolimesnis vartojimas nebegerina rezultatų, tad rekomenduojama daryti pertrauką.
Nustatyta, kad insulino sekrecijos stimuliavimas vartojant su kreatinu paprastuosius angliavandenius (gliukozė, dekstrozė) pagerina kreatino pasisavinimą bei su tuo susijusius sportinius rezultatus. Todėl rekomenduojama kreatiną vartoti kartu su aukštą glikeminį indeksą turinčiais angliavandeniais.
Be kita ko Steenge su kolegomis (2000) nustatė, kad kreatino pasisavinimas buvo vienodas vartojant jį tiek su 50 g baltymų ir 47 g angliavandenių turinčiu, tiek vien tik su 96 g angliavandenių turinčiu potreniruotiniu gėrimu. Tad drąsiai galima vartoti kreatiną su baltymų – angliavandenių kokteiliais.
Nors kreatino monohidratas yra vienas iš labiausiai vartojamų maisto papildų pasaulyje, tačiau vis dar atsiranda abejojančių jo saugumu, ypač poveikiu kepenų ir inkstų veiklai. Šie du žmogaus organai labiausiai atsakingi už kreatino apdorojimą organizme. Kepenys suskaido, o inkstuose pradedamas kreatino šalinimas. Remiantis daugybe mokslinių tyrimų (Mayhew, et al., 2002; Terjung et al., 2000 ir kt) galima teigti, kad kreatino monohidrato vartojimas net ir ilgą laiko tarpą (2 – 3 mėn), dažniausiai tarp kultūristų pasitaikančiomis dozėmis (5- 20 g per parą), nesukelia jokių pokyčių, rodančių kreatino žalą inkstų bei kepenų funkcijai.
Atsižvelgiant į tai, kad kreatino vartojimas pagerina anaerobinę ištvermę, galingumą, padidėja apimtys bei yra visiškai saugus vartojant net ilgesnį laiko tarpą, visiškai nenuostabu, kad tai vienas iš populiariausių, efektyviausių bei plačiausiai vartojamų maisto papildų.