Jūsų prekių krepšelis tuščias
Magnis yra antras pagal paplitimą elementas žmogaus ląstelėse, kurios atlieka šimtus fiziologinių funkcijų. Šis mikroelementas užtikrina gerą savijautą ir tinkamą organizmo funkcionavimą. Magnis yra atsakingas už tūkstančius, nuolatos vykstančių, biocheminių reakcijų todėl kasdien privalome gauti reikiamą jo kiekį.
Viena iš pagrindinių magnio funkcijų, tai tinkamas mineralų palaikymas. Magnis atsakingas už tinkamą kalcio, kalio, natrio pusiausvyrą žmogaus ląstelėse, kuri įtakoja raumenų susitraukimus, nervinių impulsų laidumą, širdies ritmą. Magnio stoka sutrikdo kalio ir natrio tarpusavio veikimą. Kalio pasišalinimas iš organizmo sukelia natrio trūkimą. Todėl asmenys kuriems yra nustatytas kalio arba natrio trūkumas privalo vartoti tinkamą magnio kiekį, kad atstatyti šių mineralų balansą.
Magnis reguliuoja tinkamą kalcio kiekį kuris atsakingas už kraujagyslių sienelių susitraukimą. Magnis veikia priešingai, jas išplečia. Todėl šių elementų tinkamas balansas užtikrina gerą kraujotaką ir širdies veiklą.
Kitas svarbus magnio vaidmuo yra ATP procesai. Tai energijos gamybos procesas vykstantis žmogaus ląstelėse, kuris reikalingas atlikti tam tikras funkcijas, tokias kaip baltymų sintezė, angliavandenių sintezė, transportinė medžiagų pernaša, raumenų susitraukimai. Tad magnio vaidmuo yra labai svarbus virškinimo, maisto transportavimo, maisto įsisavinimo procesuose kurie yra gyvybiškai reikalingi. Magnio stoka gali sutrikdyti šiuos procesus todėl iškyla pavojus sveikatai padidėja lėtinių ir ūminių ligų rizika. Taip pat magnio tarpusavio reikšmė su ATP yra reikalinga tam, kad būtų atliekamas judėjimas. Judėjimas yra natūralus procesas kurį lemia nervinis impulsas atkeliavęs i raumenis, kurie impulso metu buvo priversti valingai arba nevalingai susitraukti. Kaip pavyzdys nevalingi: širdies plakimas , diafragmos nusileidimas, akių mirksėjimas ir t.t.. Valingi : plaštakos judinimas, dvigalvio žasto raumens sulenkimas , galvos sukiojimas į šalis ir kiti mūsų valios sukelti judesiai.
Magnis yra svarbus nervinei sistemai ir jos atliekamai funkcijai žmogaus organizme. Nemiga ir nerimas dažni magnio trūkumo sukelti procesai. Trūkstant magnio gali pasireikšti emocinis nuovargis, mieguistumas , padažnėti panikos atakos žmogui darosi sunkiau susikaupti ir susidoroti su rūpesčiais.
Pagal pasaulio sveikatos organizacijos nustatytas mitybos normas su maistu sveikas žmogus turi gauti: vyras - 350 mg, moteris - 300mg. Magnio poreikis padidėja neštumo metu, besilaikant svorio metimo dietų, aktyviai sportuojant, sergant širdies ir kraujagyslių ligomis. Kaip minėta šios medžiagos žmogaus organizmas negali pats susintetinti todėl ją privalome gauti su maistu ar papildais. Kasdien patartina vartoti maisto produktus kuriuose gausu šio elemento : riešutai ir sėklos, riebios žuvys, pupelės, avokadai, bananai.
Apibendrinus galima teigti jog magnis yra labai svarbus žmogaus organizmui ir jo veikimo dėka žmogaus organizmas palaiko pastovias homeostazines funkcijas. Pastovios sąlygos garantuoja tinkamą nervinę, psichologinę, širdies, mineralų balanso, virškinimo bei tinkamo organizmo funkcionavimo būseną.
Parengė dietistas Lukas Jaliūnas