Jūsų prekių krepšelis tuščias
GABA (gama-amino sviesto rūgštis ) – tai aminorūgštis veikianti kaip neuromediatorius centrinėje nervų sistemoje, kurią sudaro nugaros ir galvos smegenys.
Nervų sistemą galime įsivaizduoti kaip nenusakomą galybę nervinių laidų (neuronų), sujungtų taprusavyje, per kuriuos yra perduodami signalai (pvz., norint atlikti judesį iš nervų sistemos motorinės dalies į galūnes) iš vienų nervų į kitus per jungtis (sinapses) padedant cheminėms medžiagoms – neuromediatoriams.
GABA smegenyse susidaro iš glutamato ir veikia slopinančiai bei raminančiai. Tuo tarpu glutamatas veikia visiškai priešingai. Aktyvina nervinių signalų perdavimą nervais į smegenis – veikia aktyvinančiai. Be gaba-amino sviesto rūgšties nervų sitema būtų nuolat veikiama aktyvinančiai ir tiesiog pervargtų.
Nerimo sutrikimai (pvz., panikos priepuoliai) ir kiti įvairūs sutrikimai, įskaitant priklausomybę, galvos skausmus, Parkinsono sindromą ir suvokimo sutrikimus yra susiję su GABA poveikiu.
Dauguma žino, kad vartojant kofeiną jaučiamės žvaliau, kupini energijos, aktyvesni. Yra žinoma, kad kofeinas slopiną GABA išsiskyrimą ir taip pašalindamas šio mediatoriaus slopinantį, raminantį poveikį ir kartu leisdamas glutamatui aktyvinančiai veikti nervinių signalų perdavimą, o kartu ir jaustis mums aktyvesniems, dirglesniems, kartais net jausti nerimą.
Todėl vartojantiems didelius kiekius prieštreniruotinių produktų, perkrautų kofeinu ir kitais energetikais, geriantiems daug kavos, GABA – vienas iš idealiausių maisto papildų siakiant pagerinti miegą.
Tyrime atliktame su pelėmis GABA injekcija į smegenis padidino HGH koncentraciją kraujyje.
Tačiau ar oralinis GABA vartojimas bus veksmingas HGH sekrecijai (prisiminkime smegenų kraujo barjerą)?
Visgi yra keletas tyrimų patvirtinančių, kad oralinis GABA vartojimas gali padidinti HGH sekreciją. Vienas paskutiniųjų tyrimų, įrodančių GABA poveikį HGH, buvo atliktas 2003m., kurio metu nustatyta, kad vartojant 3g GABA prieš treniruotę HGH koncentracija padidėjo. Tačiau be treniruočių HGH koncentracija nepadidėjo.
Tyrimuose, kurių metu buvo nustatytas teigiamas GABA poveikis HGH sekrecijai, buvo vartota3 – 18g gaba-amino sviesto rūgšties.
Norint, kad GABA veiktų, ši medžiaga turi patekti į smegenis. Tačiau yra daug mokslininkų, manančių, kad GABA negali pereiti vadinamojo galvos smegenų - kraujo barjero ir patekti į smegenis. Galvos smegenų barjeras apsaugo smegenis nuo įvairių nepageidaujamų cheminių medžiagų patekimo.
Teisybė, yra ir manančių, kad vartojant dideliais kiekiais GABA visgi patenka į smegenis.
Tuo tarpu dauguma vartojusių GABA teigia, kad šis produktas visgi veikia ir bent jau vartojamas prieš miegą padeda pagerinti miego kokybę.
Siekiantiems kokybiškesnio miego, 1 – 3g 20 – 40min. prieš miegą. Vartojant iškart prieš miegą GABA sukeltas dilgčiojimas gali trukdyti užmigti.
Norintiems skatinti HGH sekreciją, rekomenduojama vartoti po 3 – 5g prieš miegą ir tokią pat porciją prieš treniruotę. Turėkite galvoje, kad kofeino vartojimas neutralizuoja GABA poveikį, tad kartu nerekomenduojama vartoti enegetinių gėrimų, prieštreniruotinių produktų su kofeinu.
Taip pat galima patiems eksperimentuoti vartojant GABA pradedant nuo mažesnių (1g) kiekių.
Gaba – netoksišktas ir, manoma, visiškai saugus maisto papildas, tačiau vartojant dideliais kiekiais (3 – 10g) per kartą gali padidėti kraujospūdis, atsirasti nerimas, odos dilgčiojimas (šis poveikis paprastai praeina per pirmąjį pusvalandį). Todėl nerekomenduojama vartoti didesnių nei 5g dozių, ypač iškart prieš miegą.
Naudota literatūra: