Jūsų prekių krepšelis tuščias
Jūsų prekių krepšelis tuščias
Kad ir kaip būtų keista, kai kuriems net juokinga ir iš pirmo žvilgsnio labiau nei aiški šio straipsnio tematika, manau dauguma, net daugelį metų sportuojančių, perskaitę šį skyrių, sužinos kažką naujo.
Šis straipsnis orientuotas į pradedančius sportuoti, netgi į tuos, kurie tik planuoja apsilankyti sporto klube. Sąvoką „sporto klubas“ minėsime kaip bendrinį terminą apibūdinti sporto bei sveikatingumo klubus, sporto klubus, treniruoklių sales ir pan. Dauguma čia minimų tiesų tinka absoliučioje daugumoje kitų sporto veiklų pratybų metu.
Taigi, nusprendėte pradėti sportuoti sporto klube. Pradėsime nuo to, kad prieš einant į sporto klubą jums nereikėtų pamiršti šių daiktų:
Rekomenduojama iš lengvos, gerai orą praleidžiančios, prakaitą sugeriančios medžiagos pagaminta apranga. Nesiūlome apsirengti pernelyg šiltai, visgi einate į sporto klubą, o ne į barą kavos ar alaus bokalo išgerti. Dėl neadekvačios temperatūrai aprangos padidėja prakaitavimas, organizmas praranda daugiau skysčių, o kartu su jais ir daug organizmui taip reikalingų mineralų. Jeigu sportuosite šaltuoju metų laiku ir manote, kad sporto klube nebus pakankamai šilta, apsirenkite kiek šilčiau, tačiau nepamirškite, kad einate į sporto klubą! Taigi, atisžvelkite į oro temperatūrą bei, žinoma, būsimos veiklos intensyvumą.
Siūlome avėti uždarą avalynę. Tikrai visi esame matę daugybę sportuojančių avint sportines šlepetes ar net basomis kojomis. Deja, tai visų pirma yra nesaugu. Įsivaizduokite jei eidami užkliūsite už gremėzdiško treniruoklio ar jūsų sporto kolega netyčiomis užmes ant prištų štangą... Tikrai neliksite sužavėti. Sportuojant basomis padidėja traumų bei užsikrėtimo įvairiomis bakterijomis tikimybė. O galbūt ir Jūs pats esate nešiotojas. Kitas teisingos avalynės pasirinkimo aspektas - saugumas bei patogumas atliekant pratimus. Taip pat dalis pratimų (pasistiebimai, pritūpimai ir kt) reikalauja itin stabilaus ir tvirto atramos paviršiaus su grindimis. Taigi, sporto klube avima avalynė turetų būti uždara, pralaidi orui, o pado storis siekti iki 1 cm. Taip pat reikėtų nepamiršti atsinešti ir maudymuisi skirtų guminių šlepečių, kurios apsaugotų nuo tiesioginio kontakto su dušuose esančiomis grindimis, ant kurių kaupiasi drėgmę ir šilumą mėgstančios bakterijos ir grybeliai.
Tikriausiai nereikia niekam priminti, kad jeigu prausiatės duše, būtina turėti savo rankšluosti (žinoma kartu ir higienos reikmenis kaip dušo želė ar plaukų šampūnas). Kai kuriems vis dar naujiena, deja, yra rankšluostukų naudojimas sporto metu. Skandinavijos šalyse esančiuose sporto klubuose jau nuo seno įprasta pasitiesti rankšluostuką ant suoliuko ar treniruoklio, ant kurio planuojate gultis/sėstis bei atlikti pasirinktą pratimą. Taip ne tik apsaugote save nuo kitų galimai palikto prakaito bei įvairiausių bakterijų, bet ir paliekate treniruoklį tvarkingą, švarų. Juk tikrai nėra malonu sėstis ar gultis ant prakaitu permirkusio suoliuko, ant kurio prieš Jus pratimą atlikinėjo stipriai prakaituojantis sportininkas? Susimastykite...
Vanduo būtinas sėkmingam organizmo funkcionavimui. Tad nepamirškite su savimi turėti bent nedidelį (0,5 l) buteliuką vandens. Tai aktualu jei esate iš tų, kurių prakaitavimo slenkstis žemas – greitai pradedate prakaituoti net ir nuo nedidelių fizinių krūvių. Netekus daug skysčių didėja kraujo klampumas, sunkėja širdies, darbas, netenkama daug gyvybiškai svarbių mineralinių medžiagų. Rekomenduojama, intensyvaus krūvio metu, kas 15 min suvartoti po 100-200 ml vandens. Papildomas vandens gėrimas turėtų būti malonus, nesukelti apsunkimo, pilvo išsipūtimo jausmo. Gerkite dažnai, nedidelėmis porcijomis.
Pagrindiniais aspektais aptarėme ką ir kodėl būtina turėti keliaujant į sporto klubą. Dabar trumpai aptarsime nuo ko pradėti, ko tikėtis pradėjus lankytis sporto klube.
Taigi, jei jau atėjote į sporto klubą, persirengėte – laikas paruošt Jūsų kūną treniruotei. Atlikite apšilimą.
• Pratimų metu būtina kvėpuoti. Jei pamiršote kaip (jus instruktuojantis salės treneris turėtų pasakyti kada įkvėpti ir kada iškvėpti) tai atlikti, tiesiog kvėpuokite, o ne galvokite kada įkvėpti, o kada iškvėpti.
• Privalote žinoti, kurioms raumenų grupėms/grupei skirtas atliekamas pratimas (apie tai turi jums pranešti jus instruktuojantis salės treneris). Būtina susikoncentruoti į apkraunamos raumenų grupės raumenis . Taip kurkas greičiau išmoksite teisingai atlikti pratimą bei nauda bus didesnė.
• Pratimų atlikimo tempas (greitis) turėtų būti vidutinis. Venkite balasitinių, staigių, be kontrolės atliekamų judesių. Visų pirma tai nesaugu, antra – nenaudinga.
• Pertraukėlės tarp pratimų neturėtų būti per ilgos, bet kartu ir ne per trumpos. Jei atliekate pratimą, kurio metu apkraunamos kelios (ypač didelės) raumenų grupės, pertraukėlė gali būti ilgesnė (pradiniame sportavoimo etape iki kelių minučių ir didėjant treniruotumui trumpėti). Pertraukėlių trukmė iki 2 minučių, tiek tarp pratimų, tiek tarp priėjimų tarp jų. Svarbu! Sekantis priėjimas arba pratimas turėtų būti atliekamas kai jau jaučiatės beveik atsigavę, pailsėję nuo prieš tai esančio, bet vis dar esant lengvam nuovargio fonui (1-2 min.).
• Optimalu sportuoti 2 – 3 kartus per savaitę (pradedantiesiems), tad nesistenkite lankytis sporto klube kasdien. Dažnai toks entuziazmas priveda prie nuovargio, kartais net prie persitreniravimo ir treniruočių nutraukimo. To rezultatas – jokio teigiamo rezultato... Gaila...
Visa tai ir kurkas daugiau Jums turėtų pranešti instruktuojantis salės treneris.
Apibendrinant:
Galima teigti, kad prieš pradedant sportuoti svarbu pasirūpinti tinkama, švaria ir patogia apranga, saugia avalyne bei nepamiršti pasirūpinti švaros atributais (rankšluostis sporto salėje, šlepetės einant į dušą). Sportuodami nepamirškite raumenų grupių, kurias apkraunate, tolygiai kvėpuokite bei neskubėkite. Viskas priklauso nuo Jūsų.
Gero Jums sporto!
Parengė Vytautas Sukockas
Be raštiško leidimo cituoti, publikuoti ir kitaip viešai skelbti projekte fitsport.lt publikuojamą informaciją griežtai draudžiama