Jūsų prekių krepšelis tuščias
Jūsų prekių krepšelis tuščias
Triptofanas (LT) – viena iš devynių organizme nesintetinamų aminorūgščių (EAA), todėl būtinas jos vartojimas su maistu.
Maisto produktai, kuriuose yra bene daugiausiai triptofano (100g):
Linų sėmenos | 0,297 g |
Pupelės | 0,294 g |
Saliamis, kiauliena | 0,253 g |
Lęšiai | 0,251 g |
Kalakutiena | 0,25 g |
Žemės riešutai | 0,25 g |
Vištiena | 0,23 g |
Migdolai | 0,192 g |
Kiaušiniai su tryniu | 0,177 g |
Graikiniai riešutai | 0,17 g |
Triptofanas yra neuromediatoriaus serotonino, hormono melatonino ir niacino (vitaminas B3) prekursorius (prekursorius – pirmtakas arba medžiaga, iš kurios vėliau įvairių biocheminių reakcijų metu susidaro kitos aktyvios medžiagos). Ši aminorūgštis labiausiai domina mokslininkus ir paprastus mirtinguosius dėl jos poveikio miegui, gerai nuotaikai, psichologiniams sutrikimams.
Žmogaus organizme triptofanas virsta į 5-hidroksitriptofaną (5-HTP), o vėliau ir į neuromediatorių serotoniną, kuriam daugiausia ir turime būti dėkingi už triptofano vartojimo sukeliamą naudą.
Serotoninas – neuromediatorius (daugumai žinomas kaip laimės, geros nuotaikos hormonas) yra labai svarbus reguliuojant nuotaiką, miegą, emocijas, apetitą bei skatina kepenų ląstelių regeneraciją. Būtent seratoninas yra miego hormono melatonino prekursorius. Tuo tarpu jo trūkumas sukelia įvairius psichinius sutrikimus (depresiją, nemigą, nerimo sutrikimus).
Triptofano poveikis miego sutrikimams tyrinėjamas jau daugiau negu 30 metų. Yra nustatyta, kad triptofano vartojimas padeda greičiau užmigti (vartojant nedideles šios aminorūgšties dozes, siekiančias vos 1g). Taip pat triptofano vartojimas nesukelia raminančių vaistų – opioidų – vartojimui būdingo šalutinio poveikio (sutrikusi atmintis, aplinkos suvokimo sutrikimai, pablogėjusi miego kokybė).
Kolkas nėra žinomos tikslios priešmenstruocinio sindromo (PMS) priežastys, bet manoma, kad tai susiję su seratonino aktyvumo pokyčiais. Kadangi triptofanas yra seratonino prekursorius, manoma, kad būtent triptofano koncentracijos sumažėjimas PMS metu susijęs su padidėjusia moterų agresija PMS metu.
Priešmenstruacinio sindromo (PMS) metu sumažėja seratonino kiekiai, kas siejama su agresijos padidėjimu moterų tarpe.
Yra nustatyta, kad vartojant 2g (2 x 1g) 10 dienų, triptofanas sumažina PMS simptomus bei gali prislopinti padidėjusį potraukį maistui.
Sumažėjęs triptofano kiekis kraujo plazmoje siejamas su įvairiomis depresijos formomis. Taip pat panašu, kad šios aminorūgšties sumažėjimas sukelia bulimijos ir šizofrenijos atsikartojimą.
Depresijai gydyti naudojami seratonino absorcijos blokatoriai, kurie blokuoja seratonino pernešėjus, tad galvos smegenų neuronams seratonino lieka daugiau bei ilgesniam laikui. Tad LT vartojimas gali padidinti seratonino koncentraciją galvos smegenyse, o kartu ir padėti kovoti su depresija.
Nustatyta, kad triptofano metabolistas 5-HTP padeda sumažinti depresijos simptomus po 2- 4 savaičių trukmės vartojimo (50–300mg porcijos triskart per dieną).
SES (sezoniniai emociniai sutrikimai)– tai su sezonų kaita susiję emociniai sutrikimai, tokie kaip rudeninė depresija, vasaros melancholija, vasarą pasireiškianti depresija ir kt.
Nustatyta, kad triptofano vartojimas 2 x 2g per dieną (arba 3 x 2g per dieną, jeigu nesijautė mažesnės dozės poveikis) trukęs 7 savaites sumažino SES simptomus.
Triptofanas (50 mg/d) buvo naudojamas siekiant padėti žmonėms mesti rūkyti. Browen su kolegomis (1991m.) atlikto 2 sav. trukusio tyrimo metu jautė mažiau nikotino trūkumo sukeltų simptomų ir galėjo susilaikyti arba rūkyti mažiau cigarečių lyginant su kontroline, triptofano nevartojusia, grupe.
Kadangi seratoninas dalyvauja reguliuojant apetitą, gali būti, kad L-triptofanas yra naudingas irkovojant su viršsvoriu.
Panašu, kad serotonino poveikis apetito supresijai yra susijęs su ilgiau trunkančiu suvartoto maisto užsibūvimu skrandyje ir su tuo susijusiu sotumo jausmu. Nustatyta, kad vartojant 3 g triptofano prailgsta skrandžio ištuštinimas ir kartu sumažėja alkis, tad sukuriamos sąlygos kalorijų deficitui ir svorio sumažėjimui atsirasti.
Taip pat yra manoma, kad žmonėms, kurių miegas yra sutrikęs, gali padidėti alkis ir apetitas. Tad triptofano vartojimas gali padėti ne tik pagerinti miegą, bet ir išvengti vėlyvų užkandžiavimų.
Aišku, norintiems padidinti raumenų masę tikrai nereikėtų bijoti, kad suvartojus pora gramų triptofano nustos augę raumenys.
Dar 1970 m buvo nustatyta, kad LT vartojimas tiek 2, tiek 5g ar net 8g per dieną sukėlė HGH (augimo hormonas) koncentracijos padidėjimą kraujyje. Kiek vėliau (1986) mokslininkas Winokur su kolegomis nustatė teigiamą injekcinio L-triptofano poveikį HGH.
Galimas skrandžio dirginimas, vėmimas, tvinkčiojimas smilkinio srityje vartojant didelius triptofano kiekius (100 mg/kg/d). Taip pat nerekomenduojamas naudoti nėščioms moterims.
Net ir nedidelės ir 250 mg tesudarančios LT dozės gali pagerinti miego kokybę. Nors paprastai vartojama po 1-3g siekiant pagerinti miego kokybę ir depresijos simptomams sumažinti. Saugi ir veiksminga dienos porcija kitų sutrikimų atvejų turėtų būti 0,5-4g (siekiant sumažinti potraukį rūkymui 50 mg/kg/d).
Naudota literatūra