Triptofanas – ne tik augimo hormono sekrecijos skatintojas!

Posted by admin 2017/09/07 0 Komentarai Maisto papildai sportui,

Triptofanas (LT) – viena iš devynių organizme nesintetinamų aminorūgščių (EAA), todėl būtinas jos vartojimas su maistu.

Maisto produktai, kuriuose yra bene daugiausiai triptofano (100g):

Linų sėmenos0,297 g
Pupelės0,294 g
Saliamis, kiauliena0,253 g
Lęšiai0,251 g
Kalakutiena0,25 g
Žemės riešutai0,25 g
Vištiena0,23 g
Migdolai0,192 g
Kiaušiniai su tryniu0,177 g
Graikiniai riešutai0,17 g

Triptofanas yra neuromediatoriaus serotonino, hormono melatonino ir niacino (vitaminas B3) prekursorius (prekursorius – pirmtakas arba medžiaga, iš kurios vėliau įvairių biocheminių reakcijų metu susidaro kitos aktyvios medžiagos). Ši aminorūgštis labiausiai domina mokslininkus ir paprastus mirtinguosius dėl jos poveikio miegui, gerai nuotaikai, psichologiniams sutrikimams.

Žmogaus organizme triptofanas virsta į 5-hidroksitriptofaną (5-HTP), o vėliau ir į neuromediatorių serotoniną, kuriam daugiausia ir turime būti dėkingi už triptofano vartojimo sukeliamą naudą.

Serotoninas – neuromediatorius (daugumai žinomas kaip laimės, geros nuotaikos hormonas) yra labai svarbus reguliuojant nuotaiką, miegą, emocijas, apetitą bei skatina kepenų ląstelių regeneraciją. Būtent seratoninas yra miego hormono melatonino prekursorius. Tuo tarpu jo trūkumas sukelia įvairius psichinius sutrikimus (depresiją, nemigą, nerimo sutrikimus).

TRIPTOFANO NAUDA

Poveikis miegui

Triptofano poveikis miego sutrikimams tyrinėjamas jau daugiau negu 30 metų. Yra nustatyta, kad triptofano vartojimas padeda greičiau užmigti (vartojant nedideles šios aminorūgšties dozes, siekiančias vos 1g). Taip pat triptofano vartojimas nesukelia raminančių vaistų – opioidų – vartojimui būdingo šalutinio poveikio (sutrikusi atmintis, aplinkos suvokimo sutrikimai, pablogėjusi miego kokybė).

Padeda sumažinti PMS simtomus

Kolkas nėra žinomos tikslios priešmenstruocinio sindromo (PMS) priežastys, bet manoma, kad tai susiję su seratonino aktyvumo pokyčiais. Kadangi triptofanas yra seratonino prekursorius, manoma, kad būtent triptofano koncentracijos sumažėjimas PMS metu susijęs su padidėjusia moterų agresija PMS metu.

Priešmenstruacinio sindromo (PMS) metu sumažėja seratonino kiekiai, kas siejama su agresijos padidėjimu moterų tarpe.

Yra nustatyta, kad vartojant 2g (2 x 1g) 10 dienų, triptofanas sumažina PMS simptomus bei gali prislopinti padidėjusį potraukį maistui.

Padeda kovoti su depresija

Sumažėjęs triptofano kiekis kraujo plazmoje siejamas su įvairiomis depresijos formomis. Taip pat panašu, kad šios aminorūgšties sumažėjimas sukelia bulimijos ir šizofrenijos atsikartojimą.

Depresijai gydyti naudojami seratonino absorcijos blokatoriai, kurie blokuoja seratonino pernešėjus, tad galvos smegenų neuronams seratonino lieka daugiau bei ilgesniam laikui. Tad LT vartojimas gali padidinti seratonino koncentraciją galvos smegenyse, o kartu ir padėti kovoti su depresija.

Nustatyta, kad triptofano metabolistas 5-HTP padeda sumažinti depresijos simptomus po 2- 4 savaičių trukmės vartojimo (50–300mg porcijos triskart per dieną).

Padeda sumažinti SES simtomus

SES (sezoniniai emociniai sutrikimai)– tai su sezonų kaita susiję emociniai sutrikimai, tokie kaip rudeninė depresija, vasaros melancholija, vasarą pasireiškianti depresija ir kt.

Nustatyta, kad triptofano vartojimas 2 x 2g per dieną (arba 3 x 2g per dieną, jeigu nesijautė mažesnės dozės poveikis) trukęs 7 savaites sumažino SES simptomus.

Padeda kovoti su rūkymu

Triptofanas (50 mg/d) buvo naudojamas siekiant padėti žmonėms mesti rūkyti. Browen su kolegomis (1991m.) atlikto 2 sav. trukusio tyrimo metu jautė mažiau nikotino trūkumo sukeltų simptomų ir galėjo susilaikyti arba rūkyti mažiau cigarečių lyginant su kontroline, triptofano nevartojusia, grupe.

Padeda sumažinti apetitą ir kūno svorį

Kadangi seratoninas dalyvauja reguliuojant apetitą, gali būti, kad L-triptofanas yra naudingas irkovojant su viršsvoriu.

Panašu, kad serotonino poveikis apetito supresijai yra susijęs su ilgiau trunkančiu suvartoto maisto užsibūvimu skrandyje ir su tuo susijusiu sotumo jausmu. Nustatyta, kad vartojant 3 g triptofano prailgsta skrandžio ištuštinimas ir kartu sumažėja alkis, tad sukuriamos sąlygos kalorijų deficitui ir svorio sumažėjimui atsirasti.

Taip pat yra manoma, kad žmonėms, kurių miegas yra sutrikęs, gali padidėti alkis ir apetitas. Tad triptofano vartojimas gali padėti ne tik pagerinti miegą, bet ir išvengti vėlyvų užkandžiavimų.

Aišku, norintiems padidinti raumenų masę tikrai nereikėtų bijoti, kad suvartojus pora gramų triptofano nustos augę raumenys.

Augimo hormono sekrecija

Dar 1970 m buvo nustatyta, kad LT vartojimas tiek 2, tiek 5g ar net 8g per dieną sukėlė HGH (augimo hormonas) koncentracijos padidėjimą kraujyje. Kiek vėliau (1986) mokslininkas Winokur su kolegomis nustatė teigiamą injekcinio L-triptofano poveikį HGH.

TRIPTOFANO ŠALUTINIS POVEIKIS

Galimas skrandžio dirginimas, vėmimas, tvinkčiojimas smilkinio srityje vartojant didelius triptofano kiekius (100 mg/kg/d). Taip pat nerekomenduojamas naudoti nėščioms moterims.

TRIPTOFANO DOZAVIMAS

Net ir nedidelės ir 250 mg tesudarančios LT dozės gali pagerinti miego kokybę. Nors paprastai vartojama po 1-3g siekiant pagerinti miego kokybę ir depresijos simptomams sumažinti. Saugi ir veiksminga dienos porcija kitų sutrikimų atvejų turėtų būti 0,5-4g (siekiant sumažinti potraukį rūkymui 50 mg/kg/d).

Naudota literatūra

  • Blundell, J.E., Halford, J. C. G.(1998). Serotonin and Appetite Regulation: Implications for the Pharmacological Treatment of Obesity. CNS Drug; 9(6):473-495.
  • Bowen, R. (2003).The pineal gland and melatonin. Colorado State University. https://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/otherendo/pineal.html.
  • Ghadirian, A. M., Murphy, B. E., Gendron, M. J. (1988). Efficacy of light versus tryptophan therapy in seasonal affective disorder. J Affect Disord. 50:23-27.
  • Joyce, P. R., Porter, R. J., Mulder, R. T., et al. (2005) Reversed diurnal variation in depression: associations
with a differential antidepressant response, tryptophan: large neutral amino acid ratio and serotonin transporter polymorphisms. Psychol Med.35:511-517.
  • Sharma, R. P., Shapiro, L. E., Kamath, S. K., et al. (1997). Acute dietary tryptophan depletion: effects on schizophrenic positive and negative symptoms. Neuropsychobiology.35:5-10.
  • Spiegel, K., Tasali, E., Penev, P., Van Cauter, E. (2004). Brief Communication: Sleep Curtailment in Healthy Young Men Is Associated with Decreased Leptin Levels, Elevated Ghrelin Levels, and Increased Hunger and Appetite. Ann Intern Med.141:846-850.
  • Traskman-Bendz, L., Haskett, R. F., Zis, A. P. (1986). Neuroendocrine effects of L-tryptophan and dexamethasone. Psychopharmacology (Berl). 89:85-88.
  • Vorona, R. D, Winn, M. P, Babineau, T. W, Eng, B. P., Feldman, H. R., Ware, J. C. (2005). Overweight and Obese Patients in a Primary Care Population Report Less Sleep Than Patients With a Normal Body Mass Index. Arch Intern Med.165:25-30.
  • Winokur, A., Lindberg, N. D., Lucki, I., et al. (1986). Hormonal
and behavioral effects associated with intravenous L-tryptophan administration. Psychopharmacology(Berl) 88:213-219.

Komentarai

Maisto papildai sportui pagal tikslą

Maisto papildai sportui - lieknėjimui
Maisto papildai sportui - Raumenų masei
Maisto papildai sportui - Ištvermei
Maisto papildai sportui - Jėgai didinti