Sportininkų minkštųjų audinių traumos

Posted by admin 2018/01/30 1 Komentarai Sveikata,

Atlikti tyrimai rodo, kad kultūristai, patyrę traumą, per vėlai kreipiasi pagalbos į gydytojus. Pagrindinė priežastis ta, jog kilnojantys sunkumus ir taip dažnai jaučia diskomfortą, raumenų skausmingumą, todėl neatpažįsta trauminio skausmo, vertindami jį kaip intensyvių treniruočių pasekmę. Atletai daro didelę klaidą, ignoruodami naujai atsiradusį skausmą ar kitus nemalonius pojūčius. Todėl jei skausmas, patinimas ir uždegimo požymiai išlieka po 1 ar 2 dienų, būtina kreiptis į gydytoją.

Kultūrizme sutinkamos:

  • ūminės traumos (raumenų, sausgyslių, raiščių perkrova ar patempimas)
  • lėtinės traumos (tendinitai, rotatorių manžetės (viršdyglinio, podyglinio, pomentinio ir mažojo apvaliojo raumenų) pažeidimai).

Ūmios traumos pasireiškia naujai atsiradusiu stipriu skausmu. Lėtinių pažeidimų atveju, kai sasugysles, raiščius ar raumenis neigiamai veikia pasikartojantis stresas, problemos išryškėja pamažu, skausmas būna ne toks stiprus. Paprastai ilgesnį laiką užsiimantys kulturizmu asmenys sugeba atskirti raumenų nuovargį ir skausmingumą, atsiradusį po intensyvios treniruotės, nuo ūmaus skausmo. Tačiau šio sporto naujokams tai padaryti sudėtinga. Todėl reikia atminti, kad gerybinis skausmas yra simetriškas, t.y. jei treniruojame abu dvigalvius raumenis, tai abiejuose ir jausime skausmą, kuris praeina pailsėjus, pritaikius šilumines procedūras, masažą, lengvus aerobinius pratimus. Pažeidus raumenis ar sausgysles, skausmo pobūdis skirsis: jis bus vienpusis, jaučiamas raumens viduryje ar sąnaryje. Jei šis skausmas sutrikdo miegą ir užtrunka ilgiau nei 2 dienas, reikia kreiptis į gydytoją.

Pirmoji pagalba įvykus sportinei traumai - RICE taisyklė

Sportuojantiems žmonėms, patyrusiems lengvą traumą, nereikia specialios priežiūros. Tačiau jei traumos pasekoje sutriko finkcija, tūrėtų būti teikiama pagalba pagal RICE taisyklę:

R - rest (ramybė) - padeda išvengti papildomos traumos ir greičiau pasveikti. Dažniausiai reikalinga 1-3 dienų ramybė, tačiau esant stipriems pažeidimas gali prireikti ir daugiau.

I - ice (ledas) - slopina tinimą, malšina skausmą. Šalčio terapijai rekomenduoama naudoti natūrakų ledą.

C - compression (spaudimas) - mažina kraujavimą ir stabdo tinimą, galūnė sutvarstomau spaudžiančiu tvarsčiu.

E - elevation (pakėlimas) - mažinamas pažeistos vietos patinimas ir skausmas. negalima kelti galūnės jei įtariamas lūžis.

Gydymas priklauso nuo traumos sunkumo, atleto tikslų ir motyvacijos bei bendros fizinės būklės. Gydant bet kokias traumas svarbus vaidmuo tenka reabilitacijai ir profilaktinėms priemonėms. Po ūmios traumos rekomenduojama palengva didinti judesių amplitudę, siekinat sugrįžti į pradinę padėtį, stiprinti raumenis bei atstatyti sąnarių pusiausvyrą. Svarbi sąlyga — atletas neturi jausti skausmo fizinio krūvio, ramybės ar kasdienės veiklos metu.

Galūnių minkštųjų audinių traumų priežiūra

TraumaPriežiūra
Viršutinė galūnė
Peties sąnario uždegimasŠaltis, suspaudimas, ramybė
„Sustingęs petys“ (peties sąnario kapsulės uždegimas, kurio metu formuojasi sąaugos ribojančios sąnario judesius)Imobilizavimas ir greitosios medicininės pagalbos iškvietimas
Rotatorių mažetės traumaŠaltis, suspaudimas ir gydytojo įvertinimas
Rotatorių mažetės trauma(galimas plyšimas)Gydyti kaip lūžį ar išnirimą
Dvigalvio raumens sausgyslės uždegimas (tendinitas)Šaltis, suspaudimas ir gydytojo įvertinimas
Dvigalvio raumens plyšimasGydyti kaip lūžį
Apatinė galūnė
Šlaunies sumušimasŠaltis, suspaudimas, ramybė, pagalvė siekiant išvengti pakartotinos traumos
Šlaunies raumenų mėslungiai ir spazmaiTempimas, msažas, Šaltis, suspaudimas, ramybė
Achilo sausgyslės patempimasRamybė tuoj pat, sausas elastinis vyturas, šilumos terapija po 72 val.

Pagal Bergeron J.D. ir Greene H.W., 2000

Sugrįžus į sporto salę nesitikėkite sportuoti tokiais pat krūviais kaip iki traumos. Sporto medicinos specialistai siūlo 10 % taisyklę: pradėti nuo 50—70 % buvusio prieš traumą krūvio, kas savaitę didinant po 10 %, kol bus pasiektas pradinis. Po kai kurių tarumų teks naudoti apsaugines priemones — sąnarių tvarstymą ar specialų diržą nugaros raumenims. Gilusis masažas naudingas, šalinant raumenų raiščių sąaugas bei atstatant pažeistą jų funkciją.

1 Komentarai

Rimas:
2021/04/15, 13:47:31
Atsakyti

Sveiki.Keliant štangą patempiau kairę ranką ties alkūne,jau mėnesį nepraeina skausmas lankstant ranką.skauda ir alkūne ir raumenis prie jos.Praeis ar kreiptis pas gydytojus.Aciu

Komentarai

Maisto papildai sportui pagal tikslą

Maisto papildai sportui - lieknėjimui
Maisto papildai sportui - Raumenų masei
Maisto papildai sportui - Ištvermei
Maisto papildai sportui - Jėgai didinti